Psycholog nidzica

Studiuj kognitywistykę

Intrygujesz się ludzkimi relacjami, kochasz analizować postępowania jednostek, grup a także społeczności. Z tego przyczyny zastanawiałeś się nad wyborem studiów psychologicznych, coś ci niemniej jednak w nich nie odpowiada. Co takiego? Raczej nie do samego końca jesteś humanistą, oczywiście, po części go ustanawiasz, ale z drugiej strony intrygują cię również nauki ścisłe a w dodatku dobrze się w nich sprawdzasz. Nie pragniesz całych pięciu lat studiów ofiarować na rozważanie tekstów, preferowałbyś coś bardziej pożytecznego. Chciałbyś jednocześnie zapoznać ludzkie ciało oraz wszystkie procesy biologiczne, które nim nadzorują, ale interesuje cię także matematyka, fizyka, biologia a przy tym chemia. Nieważna nie pozostaje ci dodatkowo informatyka i przeróżne rzeczy techniczne, które nas opasują. Tak naprawdę, gdy się zastanowisz, mógłbyś robić wszystko po trochu – to znaczy ogólnie mówiąc nic? 
To łgarstwo! Głównie trzeba ci kierunku multidyscyplinarnego, takiego, w którym wiązanie wielu dziedzin, co tak bardzo uwielbiasz, będzie obowiązkiem, a nie trzymaniem się wszystkiego po trochu na łapu capu. Coś takiego w istocie pojawia się a także oczekuje na ciebie. Żaden z ciebie psycholog, jesteś doskonałym, przyszłym kognitywistą!
Zaraz… kogni-co? To raczej najbardziej klasyczna reakcja, z jaką będziesz spotykał się, jeśli zdecydujesz się na ten kierunek. Kognitywistyka jest dyscypliną o człowieku a przy tym procesach poznawczych i zasadza się na wyszukiwaniu odpowiedzi na pytanie czym jest świadomość oraz czy mózg ludzki powiązać da się z komputerem. Z tego przyczyny nadzwyczaj wielka część przedmiotów, które cię w tym miejscu czekają zespala się z informatyką, logiką oraz programowaniem. Oczywiście, nauczysz się programować na wydziale psychologii! Na każdym semestrze przyjdzie ci również ćwiczyć główkowanie na logice, czego żaden inny humanista, ani tym bardziej psycholog, zapewne nie doświadczy. Sprawdzisz się także jako myśliciel, dlatego, że zaliczyć będziesz musiał filozofię – kolejna nadzwyczaj istotna i ciekawa dyscyplina, która zwykle by cię ominęła, prawda? 
Niezmiernie istotną rzeczą jest poznawanie działania ludzkiego mózgu, na którym kognitywista niezmiernie się skupia. Szereg przedmiotów takich, jak procesy poznawcze sprawi, że konkretne półkule a przy tym płaty odpowiedzialne za inne funkcje przestaną być dla ciebie niewiadomą a w dodatku czarną magią.
Są też ludzie, którzy po jakimś czasie oświadczają, że studia te, mimo że niezmiernie interesujące, składają się z szeregu nowinek i zbyt luźnej wiedzy, która nie prowadzi do poznania niczego konkretnego. Ale z drugiej strony w końcu o to ci chodziło? Inni sądzą, że w naszym kraju ciężko o pracę w czymś tak nowomodnym – niemniej jednak to sprawia również, że świat staje przed Tobą otworem…


Możliwość komentowania jest wyłączona.